Expoziţie dedicată Sfântului Constantin Brâncoveanu la Mănăstirea Hurezi

25 Iunie 2015 / Viața în mănăstire

Mănăstirea Hurezi din judeţul Vâlcea a găzduit marţi, 21 octombrie, vernisajul unei expoziţii cu obiecte de patrimoniu brâncovenesc din tezaurul muzeal al sfântului aşezământ şi o masă rotundă pe tema păstrării şi protejării patrimoniului mobil brâncovenesc. Evenimentul face parte dintr-un proiect cultural mai amplu, intitulat „Muzee şi colecţii religioase. Tezaurul brâncovenesc şi postbrâncovenesc de la mănăstirile Hurezi şi Brâncoveni“, derulat de Institutul Naţional al Patrimoniului, în parteneriat cu Arhiepiscopia Râmnicului, mănăstirile Hurezi şi Brâncoveni, Muzeul Judeţean Vâlcea, Direcţia Judeţeană pentru Cultură Vâlcea, Liceul „Constantin Brâncoveanu“ din Horezu, Muzeul Judeţean Olt, Direcţia Judeţeană de Cultură Olt, Şcoala cu clasele I-VIII „Voievod Brâncoveanu“ din Brâncoveni-Olt. După cum a declarat managerul de proiect, Florentina Udrea, pentru Radio TRINITAS (Studioul Logos de la Craiova), proiectul îşi propune să contribuie la păstrarea, promovarea şi valorificarea unei părţi importante din patrimoniul mobil românesc brâncovenesc şi postbrâncovenesc, parte a patrimoniului cultural naţional, în contextul Anului comemorativ dedicat Sfinţilor Brâncoveni, la împlinirea a trei secole de la martiriul acestora.

Expoziţia de la Mănăstirea Hurezi, care a marcat debutul acestui proiect, pune în valoare colecţia de icoane pe lemn, obiecte liturgice, veşminte împărăteşti şi tipărituri religioase, remarcându-se în mod deosebit icoanele care au făcut parte din iconostasul bisericii bolniţă a mănăstirii. Dintre tipărituri amintim Evanghelia, Triodul, Octoihul şi un Minei, toate cu învelitori de argint aurit, tipărite în vremea domnitorului Constantin Brâncoveanu.

Alte articole despre:

Poți adăuga un comentariu folosind și acest formular