Viața în mănăstire

• Mănăstirea Hurezi, necropola martirului Constantin Brâncoveanu

Temeluitor al culturii în ţara pe care o conducea, voievodul Constantin Brâncoveanu reprezenta pentru sfârşitul secolului al XVII-lea ceea ce Neagoe Basarab fusese la începutul secolului al XVI-lea.

14 Septembrie 2015
  • Simpozion național la Mănăstirea Hurezi

Iubitorii de cultură vâlceni, şi nu numai, sunt aşteptaţi să participe în zilele de 4 și 5 septembrie, la Mănăstirea Hurezi, din județul Vâlcea, unde se vor desfășura lucrările Simpozionului național „Tradiție și noutate în cultura și spiritualitatea epocii brân­co­venești”.

1 Septembrie 2015
  • Expoziţie dedicată Sfântului Constantin Brâncoveanu la Mănăstirea Hurezi

Mănăstirea Hurezi din judeţul Vâlcea a găzduit marţi, 21 octombrie, vernisajul unei expoziţii cu obiecte de patrimoniu brâncovenesc din tezaurul muzeal al sfântului aşezământ şi o masă rotundă pe tema păstrării şi protejării patrimoniului mobil brâncovenesc. Evenimentul face parte dintr-un proiect cultural mai amplu, intitulat „Muzee şi colecţii religioase.

25 Iunie 2015
  • Crucea lui Brâncoveanu de la Hurezi

Ascunsă între dealuri, dar protejată de istorie, Mănăstirea Hurezi se prezintă ca o cetate impresionantă, sobră, dar primitoare.

28 Mai 2011